Čím nás fascinují tito bouřliví obři?

O erupci nějaké sopky slyšíme poměrně často. Někdy jen škádlí a jak se říká kašle a jindy nám příroda dá najevo nebezpečí sopky a jakou má sílu. Lidé jsou evakuováni, letecká doprava ochromena a mnoho domovů i přírody zničeno.
Vyhaslá sopka Shiprock – San Juan County, Nové Mexiko erupce před cca 25-27 miliony let

Sopky se dělí na aktivní, vyhaslé a spící
Jako vyhaslé označují vědci takové sopky, u kterých se předpokládá, že již nedojde k sopečné erupci, jelikož již nemají přívod magmatu z hlubších částí těles. Zmíním sopku v mém rodném městě Slaný.Přírodní památka Slánská hora je kousek od středu města a tvoří dominantu krajiny. Dnes zalesněná hora je nejjižnějším výběžkem sopečné činnosti Českého středohoří. Skály jsou s charakteristickou sloupcovou odlučností a na jižním svahu byl v minulosti lom.
 
Sopky spící je velice složité rozlišit mezi vyhaslou a spící sopkou. Sopky jsou často považovány za vyhaslé, pokud neexistují psané záznamy o jejich aktivitě. Nicméně s ohledem na krátký čas existence psaných záznamů z pohledu geologickéhočasu, je tato definice ne zcela vyhovující. Například kaldera v Yellowstone  má periodu aktivity okolo 700 000 let,
Sopky odedávna přitahují pozornost člověka, vzbuzuje respekt a úctu zároveň.                                                                                                       
Mnohé národy v minulosti ale i dnes, považují sopky za posvátné nebo za sídla bohů. Již staří Řekové uctívali boha Héfaista, který sídlil pod činnými sopkami. Staří Římané tohoto boha převzali pod jménem Vulcanus odtud pochází  i název pro sopky -vulkány
Vyhaslá sopka Shiprock – San Juan County, Nové Mexiko erupce před cca 25-27 miliony let
Nejvíce známou je Eyjafjallajokull, Island
Vzpomínáte si na popel z roku 2010, který způsobil letecký chaos v Severní Evropě. Příčinou byla právě tato ledová sopka. Dnes je sopka je klidná a všudypřítomná nádherná příroda Vás obklopuje na každém kroku. Na místě můžete absolvovat speciální prohlídky, které Vás zavedou na ledovec a sopku, opět spící.
Fascinují Vás také sopky a láká jejich nebezpečí?

Podobné příspěvky