Sluníčka v zahradě

Slunečnice jsou květiny velice oblíbené a krásné. Rostou na velkých plochách polí, jako zemědělské produkty, ale také na našich zahradách, zahrádkách, terasách i balkonech. Protože jsou nenáročné na pěstování, umožňují oživit https://mobil.idnes.cz/samsung-vybity-nezapne-se-dcd-/mob_tech.aspx%3Fc%3DA171228_140537_mob_tech_oma domov i úplným zahradnickým začátečníkům! Pak třeba pro svá oblíbená slunečnicová semínka neloupaná https://www.nakliceno.cz/slunecnicova-seminka/ zajdeme nejen do specializovaných obchodů, ale i na vlastní zahrádku!

slunečnice květ

Jak se pěstují

I když je slunečnice výraznou a dekorativní „královnou zahrady“, je docela skromná. Moc naší pozornosti ani nevyžaduje. Musíme jí samozřejmě vybrat slunné stanoviště. Vždyť se potřebuje celý den otáčet za sluncem. Semena se sází v dubnu a květnu. Nejlepší je místo s hlinitopísčitou půdou. Když je v ní dost živin, přihnojování rostlinky nepotřebují. Při výsadbě na záhon by měla být semena od sebe alespoň 20 centimetrů. Na dostatek prostoru myslíme i v případě, že se rozhodneme slunečnici pěstovat v nádobě. Vybrat se musí nádoba dostatečně velká. Pak stačí jen pravidelně zalévat. Rostlinky rychle vyrostou a promění se na květiny „obryně“. Dosahují výšky až 2,5 metru. Aby se nepolámaly při větrném počasí nebo nezlomily vlastní váhou, vybavují se vhodnou oporou. Nebo se pěstují přímo u plotu, který hezky ozdobí po celé léto! Kvetou od července až do října. Moc hezky vypadají slunečnice také doma ve váze. Kytice z nich jsou nádherné! Zralá semena můžeme sklidit a použít v kuchyni. Ovšem můžeme je také nechat na rostlině pro ptáčky.

slunečnice ve váze

Co léčí

Další možností, jak slunečnice vhodně využít, je léčba různých neduhů. Hojí dobře rány, proto se používala již v minulosti k zevnímu ošetření válečných zranění. Čaje a tinktury zase snižují horečku, pomáhají na problémy s trávením a při léčbě některých onemocnění jater. Z celých květů se připravuje například i mazání na revma. Tradiční je výroba oleje ze slunečnicových semínek. Má vysoký obsah nenasycených mastných kyselin (hlavně kyseliny olejové a linolenové). Tento olej je též dobrým základem pro přípravu velkého množství různých krémů, mastí a bylinkových olejíčků.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné příspěvky