Jak si představit tvarovou frézu

Strojařina je velmi složitý obor a důkladně jí porozumět se rozhodně nepodaří každému. Strojírenství se také dělí na mnoho dílčích oborů a je to podobné, jako se dělí například studium medicíny na ortopedii, chirurgii, pediatrii atd.

frézovací nástroj

Jedním z oborů strojírenství je i vývoj a výroba strojů a nástrojů pro strojírenskou výrobu a patří sem i frézky a frézy. Zatímco frézka je stroj, fréza je nástroj, s nímž se na frézkách pracuje.

Fréz existuje velmi mnoho typů a mezi nimi se poměrně často v praxi setkáte s tvarovými frézami. Jejich úkolem je zhotovit v obrobku speciální tvary, které by bylo obtížné vyrobit jiným způsobem. Tvarová fréza je poměrně drahý nástroj, jedná se o kotouč s několika obvodovými zuby, opracovanými tak, aby vytvářely potřebný drážkový profil přesně podle požadavků na finální obrobek. Jako příklad si tu můžeme uvést poměrně často se vyskytující součástku v různých strojích a mechanismech – drážkovaná hřídel.

obrábění frézováním

Drážkované hřídele

Drážkované hřídele se zhotovují pro situace, kdy je zapotřebí přenášet značné krouticí momenty, např. v převodovkách nebo částech strojů, které vykonávají obrovskou fyzickou námahu. Jsou to např. lokomotivy, důlní stroje, osobní a nákladní automobily, stavební stroje (jeřáby, rypadla), stroje pro strojírenskou výrobu (hydraulické lisy, soustruhy), letadla a letecká pozemní technika atd.

Tvarové frézy zhotoví třeba šest drážek na hřídeli s obrovskou přesností tvarovou i úhlovou, drážky se následně do finální podoby vybrousí a hřídel pak může být použita jako spojovací článek pro náboj, kde společně dochází k přenosu značných fyzikálních sil. Jak vidíte, tvarové frézy jsou sice poměrně malé a nenápadné nástroje, ale bez jejich pomoci bychom stěží jezdili vlakem a autem, nebylo by vůbec možné vznášet se ve vzduchu v letadle a bylo by téměř nemožné stavět velké obytné budovy i průmyslové stavby.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné příspěvky