Jak se připravit na extrakci zubu

Zubní chirurgie v Praze https://clinicplus.cz/service/chirurgicka-stomatologie/ se specializuje na určité stomatologické úkony, kde je nutné využít lokální či celkovou anestezii. Patří sem i extrakce zubů, zvláště těch problematických, jako jsou hůře přístupné osmičky, anebo situace, kdy je zub odlomený a je zapotřebí odstranit pouze jeho část. Tehdy se využívá i speciálních instrumentů a je nutné zasáhnout citlivou tkáň dásní s nervovými vlákny, což by bylo pro pacienta velmi nepříjemné a hlavně bolestivé.

zubní ordinace

Extrakce zubů se dříve bálo mnoho lidí, není divu, protože neexistovaly tak spolehlivé chirurgické metody a hlavně anestetika, takže lidé na zubařském křesle nesmírně trpěli. To však dnes již neplatí.

Návštěvy zubaře se už nemusíte bát

Paradoxně ty nejtěžší zákroky bývají nejméně bolestivé a pacient o nich prakticky neví. Není vůbec důvod k obavám, protože anestetika jsou účinná a zubní lékaři je dávkují přesně podle platných pravidel. Více, než pacient, je pod tlakem samotný lékař, protože musí odvést precizní práci, a je zodpovědný za svůj výkon, zatímco pacient klidně sedí v křesle, anebo je podroben celkové anestezii, pokud je to nutné.

kartáčky na zuby

Nepijte alkohol a neužívejte léky – pokud jste nemocní a některé léky užívat musíte, přeobjednejte návštěvu u dentisty na jiný termín. Ovšem jste-li zcela zdrávi, a jdete na zákrok, nepijte alkohol a nedopujte se analgetiky, je to zcela zbytečné a naopak nežádoucí. Chcete-li se před zákrokem zklidnit, užívejte v rozumné míře hořčík a dopřejte si třeba ájurvédskou kávu s Ashwagandhou nebo Ženšenem.

Po zákroku neplánujte nic obtížného – aktivity, jako je posilovna, bazén, volejbal, jízda na kole, atletické disciplíny, fotbal a další sporty odložte na pozdější dobu. Odložte i veškeré psychicky náročné aktivity a jde-li to, vezměte si pár dnů dovolené. Období po zákroku se musí rána regenerovat a potřebuje hlavně klid a pohodu.

Podobné příspěvky