Jak postavit rodinný dům?

Kdo by nechtěl vlastnit nádhernou nemovitost se zahradou, kde můžete v létě grilovat, zasadit spoustu ovocných stromů a keřů? V poslední době se mnoho lidí stahuje z měst právě na venkov a vesnice, kde je život o něco víc uvolněnější, než v ruchu města. Ceny pozemků se proto rok od roku rapidně zvyšují, proto je stále pro více lidí problém našetřit potřebnou částku pro koupi nemovitosti. Někteří tuto situaci řešil hypotékou bez registru. Investice do nemovitosti se každým rokem potvrzuje jako velice výhodná, neboť pozemky a byty neztrácí tolik na ceně jako ostatní věci na trhu.

nový dům

Vhodná lokalita

Pokud se rozhodnete pro stavbu rodinného domu, dobře si rozmyslete místo, kde bude váš vysněný nový domov stát. Některé oblasti jsou samozřejmě lukrativnější než jiné, od toho se také odvíjí jejich cena. Při výběru lokace si dávejte dobrý pozor, zda se nejedná například o záplavovou oblast, jelikož potom bude velice těžké vyřídit na takový pozemek pojištění.

Dobře prostudujte katastr nemovitostí

Tento veřejný seznám vám poskytne do začátku základní informace o parcele, jež hodláte koupit. Pozorně se podívejte, zda pozemek není zatížen zástavou či jiným zajišťovacím institutem. Dále se ujistěte, že k pozemku nemá třetí osoba předkupní právo, jelikož všechna tato věcná a obligační práva budou koupi a převod nemovitosti značně ztěžovat.

nová stavba

Stavět vlastníma rukama nebo s firmou?

Tato otázka je naprosto zásadní a obě možnosti mají své výhody a nevýhody. Pokud se rozhodne pro stavební firmu, pak si dejte zvlášť záležet na výběru, jelikož při nesprávné volbě se může celá stavba velice opozdit. Popřípadě budete pro převzetí řešit reklamace, kterou mohou být někdy velice zdlouhavé a nepříjemné. Jestliže se naopak rozhodne mít vše naprosto pod svou kontrolou a postavit dům vlastníma rukama, pak se připravte na to, že to bude velice vyčerpávající proces.

Podobné příspěvky