Servisní roboty

Servisní roboty jsou sestaveny a naprogramovány k vykonávání určitě činnosti, která přímo nesouvisí s výrobou, ale naopak se službami. Ty mohou pracovat jak pro ostatní výrobní neboli průmyslové roboty, tak i pro člověka. Pro laiky asi budou nejznámější právě ty, které je možné si pořídit domů. Tyto roboty však v současnosti pracují i v úplně jiných oblastech.
Jejich vývoj a možnosti nasazení závisely zejména na rozvoji elektroniky a elektrotechniky včetně výpočetní techniky.
Dron (kvadrokoptéra)
Pokud jsou tato odvětví na vysoké úrovni, je možné vyvíjet nejrůznější kvalitní servisní roboty pro různé účely. S tím však souvisí vyšší až příliš vysoká cena potřebných komponent i finálních výrobků. Tedy tak to bylo hlavně dříve, v samotných počátcích. Nyní je situace celkem stabilizovaná, a tak jsou tyto roboty obvykle dostupné za přijatelnou cenu.
Robotická sekačka

Dům a zahrada

K těm nejdostupnějším a nejznámějším servisním robotům nejspíše patří robotické vysavače, sekačky a různá obdobná zařízení sestavená k vytírání podlah. Ty lze dnes nalézt v nespočtu domácností za účelem nahrazení člověka při pro někoho namáhavé, pro jiného možná spíše otravné, domácí práci.
Krouží samy ve vymezeném prostoru klidně celý den a zvládnou dojet i do dobíjecí stanice v případě potřeby. Mají různé technologie a funkce, ale to hlavní – ulehčení práce – mají společné.

Bezpečnostní složky

Kromě robotů, které mají lidem usnadňovat život, existují i roboty starající se o zamezení zranění nebo smrti člověka při vykonávání nutných nebezpečných činností. Ty jsou většinou pro „normální smrtelníky“ díky vysokým pořizovacím nákladům finančně nedostupné. K těm patří roboty pro různé bezpečnostní složky, jako je třeba armáda nebo pyrotechnici.
Výjimkou není ani jejich nasazení na pro lidi jakkoliv nebezpečných územích a činnostech. Těmi mohou být opravy na dně oceánů, průzkum poškozených budov včetně jejich případných demolic, nebo nebezpečná prostředí v průmyslu. Rovněž se s namontovanou kamerou mohou stát průzkumnými jednotkami, a to ať na kolech či ve vzduchu.
Robotický vysavač

Zdravotnictví

I v tomto odvětví se obdobné přístroje hodí. A to nejen k operacím, ale kupříkladu také při nutné manipulaci s nemohoucími pacienty, či s těmi s nadváhou.

Podobné příspěvky