Jak zjistit, zda máte nárok na hypotéku?

Hypotéka, poslední dobou tolik skloňované slovo. Není mezi námi mnoho šťastlivců, kteří si mohou dovolit pořídit nemovitost, či financovat chod firmy, nebo jiné pohledávky, z vlastní kapsy. Našetřit dostatečný obnos totiž nějakou dobu trvá, a ten kdo potřebuje peníze hned, si nemůže dovolit čekat. Jak ale zjistit, zda dosáhnete na hypotéku?

kreditky v kapse

Kde lze o hypotéku žádat?

Ptáte se někdy sebe samých: dostanu hypotéku v bance, nebo někde jinde? Na takovou otázku nelze odpovědět jednoduše, protože to do jisté míry záleží na konkrétní instituci. Obecně však platí, že podmínky pro získání hypotéky v bance jsou mnohem náročnější, než když se jedná o nebankovní společnost, která nemá tak přísně nastavené mantinely pro poskytování úvěrů. Mnoho lidí tedy nejprve vyzkouší zajít do banky, a v případě odmítnutí kontaktují spolehlivou nebankovní společnost, kde už obvykle hypotéku získají.

Jaké jsou podmínky pro získání hypotéky?

V bance platí, že abyste získali hypotéku, musíte mít čistý registr, dostatečné příjmy, a našetřeno alespoň 20% ze sumy, kterou potřebujete. Nebankovní společnosti pak snadno přehlédnou nějaký ten záznam v registru, jedná-li se o drobný přešlap, dostatečné příjmy jsou zde posuzovány mírněji, a měli byste mít našetřeno 30% z potřebné sumy, nebo mít po boku někoho, kdo se za vás zaručí jako spolužadatel.

budík a mince

Co jsou dostatečné příjmy?

V případě banky jsou dostatečné příjmy vlastně spíš nadstandardní příjmy. Ačkoliv byste totiž zvládali splácet splátky i s úroky, a k tomu platit veškeré další věci, jako jsou energie, jídlo, zájmy atd., bance to stačit nemusí. V případě nebankovní společnosti však postačí takové příjmy, které prokazují vaši schopnost splácet.

Co když nemám nárok?

Pokud jsou vaše příjmy neprokazatelné, nebo je zde jiný důvod, proč byste nedosáhli na hypotéku, můžete požádat osobu blízkou, aby se vám stala spolužadatelem, neb ose vám zaručila vlastní nemovitostí.

Podobné příspěvky